CES Audio ATT-1001PS
A 24VDC override relay allows emergency or evacuation messages to be broadcast even if set to 'off'.
Supplied with a surface mount back box. Can only be flush mounted using an American standard back box (min depth 2.5"), available elsewhere.
  • Hardware free fascia.
  • 12 position (inc. off ) “Smooth Click” rotary switch with 360 degree operation.
  • 100watt at 100 volt line.
  • Designed for flush mounting or surface mounting via SUB-1000 back box.
  • Priority relay bypasses attenuator in emergency or priority paging announcements.
  • High Impact ABS self extinguishing UL94V0 construction.
  • White (RAL 9016).
1a: 100V
Log in for Trade Prices
Please contact us for availability
CONTACT US
SPECIFICATIONS
Input
10W
Attenuation
12 steps inc OFF
Attenuation per step
3 dB (On the last 2 steps the power drops off 6 dB per step for better control on the low end)
Priority
Yes
Relay Spec
24V DC, 22 mA (contacts rating 10A)
Material
Cover & Wall Plate: UL94V0 High Impact ABS
Finish
White (RAL9016)
Dimensions (W x H x D)
116 x 124 x (10.6 + 3.85) mm (fascia +knob)
Overall depth: 138.45mm