TOA AT-4200B-QEB
Easy to control 8 step attenuation, including 'OFF' position, 3dB change per step.
  • 8-step attenuation level control (+/-3 dB)
  • Ergonomic control knob with better grip for easy turn
  • 24 VDC overriding relay with red LED indicator
  • Terminal block for thicker diameter cable
  • Clip-on face plate
  • 2- / 3- / 4-wire system
  • Surface or flush mount
  • Glossy white finish
  • Warranty: 1 Year
Also known as AT-4200B-EB.
1a: 100V
Log in for Trade Prices
Please contact us for availability
CONTACT US
SPECIFICATIONS
Input
200W
Attenuation
8 steps ( 0 dB, -3 dB, 6 dB, 9 dB, 12 dB, 15 dB, 18 dB, OFF )
Override Indicator
Red LED (4-wire connection only)
Overriding Voltage
24 V, 11 mA DC (4-wire connection only)
Terminal
Screw-type x 5
Usable Cable
Cable range 22 - 14 AWG